Katės jutimai

Katės jutimai

Katės pasižymi itin gerais jutiminiais pojūčiais. Jos turi puikiai išvystytą klausą, regą, uoslę, taip pat skonį ir lytėjimą. Kiekvienas šių pjūčių katei labai svarbus. Kai kurių pojūčių katėms gali pavydėti ir žmonės, tačiau ir žmonėms nevalia skųstis savo jutiminiais pojūčiais, kadangi jie išvystyti pakankamai gerai. Nors katės labai meilūs gyvūnai, daugelis jas augina ne tik dėl jų mielumo bei švelnumo, tačiau ir dėl to, kad sunaikintų graužikus. Norint išnaikinti graužikus, katės į pagalbą pasitelkia visus savo jutimus ir leidžiasi medžioklėn. Trumpai panagrinėkime kiekvieną katės jutimą.

Klausa. Kačių klausa išvystyta nepriekaištingai, be to, jos netgi gali pasigirti geresne klausa nei šunys. Beje, kačių klausos diapazonas platesnis ir už žmonių diapazoną, todėl katės pasižymi ne tik geresne klausa nei šunys, tačiau čia jos šluosto nosį ir žmonėms. Pirmosiomis gyvenimo dienomis, savaitėmis, maži kačiukai dar negirdi taip gerai kaip suaugusios katės, tačiau augant, jų klausa gerėja ir palaipsniui išvystoma iki visiško tobulumo, todėl jos reaguoja net į menkiausią krebždesį. Nenuostabu, kad taip yra, juk kačių klausos nervą sudaro net 52 000 nervinių galūnių!

Rega. Kačių rega išvystyta taip pat neblogai, nors pastaroji šiek tiek nusileidžia klausai. Kaip žinia, katės geriau mato naktį, dienos šviesoje jos mato prasčiau, tačiau, joms tokio matymo tikrai pakanka ir tai nesudaro jokių problemų pastebėti grobį. Beje, katės geriau pastebi judančius daiktus, žaislus ar judantį grobį. Nors tamsoje katės mato geriau, kalbant apie visišką tamsą, jų regėjimas niekuo nesiskiria nuo žmogaus, nes nei žmogus, nei katė visiškoje tamsoje matyti negali. Prisitaikydamas prie šviesos srauto, akies vyzdys gali keisti formą, todėl esant ryškiam apšvietimui, vyzdys yra pailgas, o kai apšvietimas silpnas, vyzdys yra apvalus. Teigiama, kad katės neskiria spalvų ir mato tik juodai baltus vaizdus, tačiau naujausi tyrimai daro prielaidą, jog kai kurias spalvas katės vis dėlto skiria.

Uoslė. Lyginant su šunimis, kačių uoslė yra prastesnė, tačiau čia katės ir vėl lenkia žmones. Įdomu yra tai, kad katės kvapus užuodžia iškvepiant. Nors kačių rega ir silpnesnė, vis dėlto, būtent rega yra pirminis jutiminis šaltinis, padedantis identifikuoti objektus, aplinką ir grobį. Katėms uoslė yra labai svarbi, o jai sutrikus katė gali tapti sumišusi ir nerami.

Lytėjimas. Už šią funkcija atsakingi yra ūsai. Ūsai padeda katei orientuotis. Jei ūsų neliktų, katės orientacija sutriktų ir net dienos šviesoje ji nebegalėtų normaliai orientuotis. Kalbant apie lytėjimą ir prisilietimus, katės labai mėgsta būti glostomos, ypač jos mėgsta pilvo ir kaklo masažą. Reikia paminėti, jog norint, jog katė leistųsi būti glostoma ir liečiama, ją prie to reikia pratinti jau nuo mažumės, taip bus išugdomas švelnumas ir meilumas.

Pojūčiai svarbūs visiems. Žmonės taip pat turi vertinti ir saugoti savo pojūčius, atrodo, jog tai nieko nereiškia, tačiau praradus kurį nors vieną pojūtį, tampa akivaizdu, jog tai išties be galo vertinga. Katėms pojūčiai taip pat yra svarbūs ir gyvybiškai būtini. Jų dėka jos gali medžioti, matyti ir orientuotis aplinkoje. Būtina stebėti savo augintinį ir pastebėjus, jog jo elgesys keičiasi, galbūt katė nereaguoja į garsus ar prastai orientuojasi, pasirodžius bent menkiausiems sutrikimams, būtina kreiptis į veterinarą ir ieškoti pagalbos. Pati katė savimi nepasirūpins taip, kaip ja galime pasirūpinti mes, todėl privalome ja rūpintis ir globoti.