Katės ir paukščiai

Katės ir paukščiai

Katės dažnai kaltinamos dėl įvairių paukščių rūšių nykimo. Paukščius medžioja ir naminės ir laukinės katės, tačiau katės nėra vieninteliai paukščių naikintojai, vis dėlto, šį reiškinį reikėtų stabdyti. Bėgant laikui išnyko nemažai retų paukščių rūšių ir visai ne dėl to, jog jie netinkamai prisitaikę prie esamų sąlygų, o dėl to, jog buvo sumedžioti, atrodytų pačių mieliausių naminių gyvūnėlių. Kačių mityba yra panaši ir į jų protėvių Afrikinių laukinių kačių ir giminaičių Europinių laukinių kačių mitybą. Jų racioną sudaro pelės 70%, paukščiai 10-20% ir ropliai 10-13%. Tokie laukiniai gyvūnai kaip meškėnai, šeškai bei lapės sumedžioja gerokai daugiau paukščių nei katės, tačiau tai nepateisina kačių elgesio. Paprastai, paukščiai ir jų kiaušiniai yra vieni mėgiamiausių grobių minėtiems laukiniams gyvūnams. Kaip bebūtų, reikia paminėti ir tai, jog nepaisant to, kad katės ir kiti laukiniai gyvūnai nuolat naikina paukščius, iš tiesų, žmonės yra didžiausi paukščių naikintojai. Lizdų naikinimas, pesticidų naudojimas, oro tarša, netgi plokšti dangoraižių langai kasmet pražudo didžiulius kiekius paukščių. Naujausių tyrimų duomenimis, būtent langai kasmet pražudo net 975 milijonus paukščių visame pasaulyje sms lån trots betalningsanmärkning.

Žvelgiant iš kitos pusės, katės yra oportunistinės medžiotojos. Jos ieško to, ką lengviausia pagauti, visai nesvarbu ar tai yra paukštis, pelė, varlė ar vabzdys. Kačių medžiojimo stiliui labai svarbu pasislėpti, ilgai laukti, o paskui užšokti ant grobio. Vis dėlto, tokiu būdu geriausia medžioti graužikus, o ne paukščius. Taigi, galima daryti prielaidą, jog kačių medžiojami paukščiai dažniausiai yra seni, sergantys arba labai jauni, todėl juos galima lengvai sumedžioti, kitu atveju, paukščiai tiesiog pasprunka. Norint bent šiek tiek prisidėti prie paukščių apsaugojimo ir prie to, kad katės nemedžiotų paukščių, galima pasinaudoti žemiau esančiai patarimais:

  • Paukščiams skirtas lesyklėles statyti pakankamai aukštai ir toje vietoje, kur nėra daug lapų, nes lapai yra puiki vieta katei pasislėpti ir tykoti grobio.
  • Ant katės antkaklio pritvirtinti varpelį. Varpelį nešioti būtina tuomet, kai katė ruošiasi į lauką. Varpelis neleis katei išlikti tyliai, todėl paukščiai turės laiko pasprukti.
  • Paukščiai dažniausiai lesa anksti ryte ir temstant, todėl tuo metu reikėtų neleisti katės į lauką.

Tai tik keletas paprastų patarimų, tačiau laikantis jų, išties galima bent šiek tiek prisidėti prie paukščių nykimo mažėjimo. Nors katės ir atrodo švelnūs ir meilūs gyvūnai, jų prigimtis yra medžioti, todėl nuo savo prigimties jos negali pabėgti. Net ir stengiantis auklėti savo katę nuo pat mažumės, neužtikrinsite to, jog joms nekils noras sumedžioti paukščio. Dažniausiai katės asocijuojasi su pelių medžiojimu, tačiau įvairiais duomenimis, pagal kačių sumedžiojamą skaičių pirmauja paukščiai. Žinoma, nuolat laikant savo katę namie, kambaryje, jos nekels grėsmės paukščiams, tačiau joms taip pat reikia pabūti gryname ore. Pasivaikščiojimo lauke metu, galima katėms prisegti pavadėlį, tačiau katės tai ne itin mėgsta, visgi, tai vienas iš būdų apsaugoti paukščius, o taip pat ir savo katę nuo įvairių pavojų, tykančių lauke blancolån utan uc.

Žvelgiant į šią situaciją kitu kampu, nereikia kaltės suversti katėms ir kitiems plėšrūnams, žmonių kaltė šiuo atveju taip pat didžiulė. Norint keisti pasaulį ir mažinti paukščių nykimą, turime pradėti nuo savęs. Kuomet mes atliksime tinkamus veiksmus, tuomet galėsime versti kaltę ant kitų, tačiau kol kas nereikėtų teigti, jog katės daro didžiausią žalą, nes daugeliu atvejų, kalbant ne tik apie paukščius, didžiausią pavojų ir žalą sukelia ne kas kitas kaip mes, žmonės.